Uszkodzenie wynajmowanego auta

Uszkodzenie wynajmowanego autaWynajęty samochód  brał udział w kolizji a sprawca zbiegł z miejsca wypadku? Ktoś uszkodził pozostawiony na parkingu samochód, nie pozostawiając żadnych danych kontaktowych? Czy można dostać odszkodowanie jak nie ma danych sprawcy wypadku? Uszkodzenie wynajmowanego auta to nie lada stres. Podpowiadamy co zrobić w sytuacji, kiedy sprawca kolizji jest nieznany. Zobacz, czy należy Ci się odszkodowanie i w jaki sposób je otrzymać.

W ostatnim roku na naszych drogach zaszło do ok. 33 tys. wypadków. Oznacza to, że średnio codziennie dochodzi do 100 zdarzeń na drodze. Nie we wszystkich wypadkach udaje się wszak odnaleźć sprawcę. Bywa, że kierowca, który spowodował stłuczkę ucieka z miejsca kolizji, a żaden ze świadków nie zapisał numeru rejestracyjnego jego samochodu. W innej sytuacji może się okazać, że pod Twoją nieobecność ktoś uszkodził karoserię wynajętego samochodu, nie zostawiając żadnej wiadomości umożliwiającej identyfikację sprawcy. Jeżeli na dodatek nie było żadnych świadków całego zdarzenia, temat się komplikuje gdy zwracasz uszkodzony samochód do wypożyczalni. Jednak czy brak sprawcy kolizji eliminuje ewentualność otrzymania odszkodowania za poniesione szkody?

Kolizja wynajętym samochodem, nie ma sprawcy. I co teraz?

W takim wypadku koniecznie musisz wezwać policję, która zajmie się ustaleniem sprawcy zdarzenia. Czasem wystarczą nawet niewielkie domysły do tego, aby ustalić winnego kolizji. Postaraj się ponadto udokumentować skutki wypadku. Starczą nawet zdjęcia sporządzone smartfonem, które poświadczą, że to nie Ty jesteś odpowiedzialny za wydarzenie i postaraj się zebrać dane od świadków zdarzenia. Z jakiej przyczyny jest to tak bardzo ważne? Otóż jeśli w zdarzeniu drogowym któryś z podróżnych doznał uszczerbku na zdrowiu, policja musi przesłać powiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Poza tym, w rzeczywistości notatka policji z miejsca kolizji jest niesłychanie ważnym dokumentem w dalszym dochodzeniu roszczeń z oc sprawcy kolizji.

szkoda parkingowa wypożyczalnia samochodówZgłosi szkodę do zakładu ubezpieczeń Nie musisz wszak czekać na wyniki śledztwa policji. Jak najszybciej skontaktuj się z wypożyczalnią samochodów i poinformuj o uszkodzeniu wynajętego auta a ta skontaktuje się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Zostanie zgłoszone zdarzenie drogowe. Obowiązkiem każdego towarzystwa ubezpieczeniowego jest wykonanie działania likwidacyjnego i przekazanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zajmuje się zapłatą zadośćuczynień m.in. w sytuacji braku sprawcy zdarzenia. Fundusz ma 30 dni na podjęcie decyzji. To znaczy, że po zgłoszeniu zostało jednie czekać, aż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje szkodę za uszkodzenie wynajmowanego auta.

Kiedy ubezpieczyciel pokryje szkody, kiedy sprawca pozostaje nieznany? W takiej sytuacji UFG wypłaci zadośćuczynienie jedynie za szkody na osobie. Znaczy to, że gdy w efekcie zdarzenia pokrzywdzony potrzebował leczenia lub rehabilitacji, to UFG pokryje te wszystkie koszty. Pokrycie strat materialnych przez UFG jest prawdopodobne tylko w takim przypadku, gdy poszkodowana osoba potrzebowała pobytu w szpitalu przez przynajmniej 14 dni. Mówiąc bez ogródek, jeśliby na parkingu anonimowa osoba porysowała Ci karoserię, nie masz co liczyć na odszkodowanie z UFG. Zostaje Ci wyłącznie ubezpieczenie Auto Casco.

Szkoda parkingowa wypożyczonym samochodem

Brak sprawcy a ubezpieczenie autocasco. Kiedy sprawca kolizji zostaje anonimowy, z pomocą pomocne jest ubezpieczenie Autocasco. Można je wykupić podczas wypożyczania samochodu. Dzięki wypłacie odszkodowania z tej umowy ubezpieczeniowej, nie musisz płacić za naprawę wypożyczonego auta z własnej kieszeni. A co ze ulgami za bezkolizyjną jazdę? Niestety szkoda pójdzie na Twoje konto. Utratę zniżek za uszkodzenie wynajmowanego auta odrobisz w następnych latach.