Czy samochodem z wypożyczalni można przekraczać granicę?

wyjazd za granicę wynajętym autemWakacje to wspaniały okres kiedy aż chce się gdzieś wyjechać. Od kilkunastu lat można zaobserwować w Polsce trend polegający na wybieraniu jako miejsce na wakacje państw zagranicznych. Żyjemy obecnie w globalnej wiosce, dzięki czemu ceny wynajęcia pokoju w hotelu all inclusive są bardzo często takie same lub czasem nawet mniejsze, niż ceny wynajęcia analogicznego pokoju w hotelu nad polskim morzem. I to właśnie te porównywalne ceny spowodowały, że obecnie prawie tyle samo Polaków i Polek wyjeżdża za granicę do ciepłych krajów takich jak Włochy, Chorwacja, Grecja, Maroko czy Turcja, czy nad polskie morze.

Z punktu widzenia polskiej gospodarki jest to oczywiście zjawisko negatywne, ponieważ zmniejsza dochody małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących nad morzem i działających w przemyśle turystycznym. Mniej zarabiają również małe pensjonaty, hotele, hostele i właściciele domków letniskowych. Jednak z punktu widzenia polskiego turysty jest to jednak zjawisko jak najbardziej pozytywne, ponieważ dzięki spadkowi cen wczasów za granicą, prawie każda polska rodzina jest w stanie pozwolić sobie raz w roku na wyjazd na siedem czy nawet czasami na dziesięć czy czternaście dni za granicę do Włoszech, Chorwacji czy Grecji. We wszystkim bardzo pomógł działający od 2016 roku program 500+, który pozwala mniej zamożnym rodzinom na odłożenie w skali roku tych trzech czy czterech tysięcy złotych niezbędnych do wyjazdu za granicę czy nad polskie morze.

Wypożyczonym samochodem za granicę – czy to możliwe?

Największym kosztem takiej podróży często jest sam dojazd na takie miejsce, ponieważ mimo wielu promocji ceny biletów samolotowych często nadal są bardzo wysokie potrafiąc wynieść nierzadko ponad 700-1000 złotych za przelot w jedną i drugą stronę i to dla jednej osoby, a co dopiero dla czteroosobowej czy też pięcioosobowej rodziny.

wyjazd za granicę wypożyczonym autemTańszym rozwiązaniem jest oczywiście dotarcie na miejsce autokarem lub pociągiem, jednak trzeba pamiętać o tym, że 16 czy 20-godzinna podróż nie będzie należała do najprzyjemniejszych (podróż samolotem do Włoszech czy Grecji to około jedna godzina), a także o tym, że autokar czy pociąg nie wszędzie jest w stanie dotrzeć. Na wyspę na przykład pociągiem nie dojedziemy. Dobrym rozwiązaniem może być natomiast wypożyczenie samochodu na taki wyjazd.

Czy samochodem z wypożyczalni można przekraczać granicę? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać, ponieważ i tak i nie – wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli jest to państwo należące do Unii Europejskiej to jak najbardziej możemy o ile wypożyczalnia wyrazi zgodę – a większość ją wyraża. Jeżeli jest to państwo spoza UE, takie jak Ukraina, Białoruś czy Rosja, to wypożyczalnia najprawdopodobniej nie wyrazi zgody z powodu zbyt wysokiego ryzyka kradzieży auta lub jego zniszczenia. Czy samochodem z wypożyczalni można przekraczać granicę? tak można.