Wynajem samochodu na wakacje. Dlaczego warto wypożyczyć auto na urlop?

wynajem samochodu na wakacje cenaCoraz większy odsetek z nas przy planowaniu podróży uwzględnia w kosztorysie opcję długoterminowego wypożyczenia samochodu. Co przemawia za takim rozwiązaniem? Niektórzy chociaż na te kilkanaście dni chcą porzucić swoje nie do końca sprawne pojazdy czekające w garażu, więc decydującym kryterium jest dla nich bezpieczeństwo użytkowania (a to z kolei gwarantują wypożyczalnie, niemal we wszystkich samochody przechodzą co krótki czas przeglądy techniczne i testy), niektórzy decydują się na lot samolotem i potrzebują mobilności na miejscu, a nie dostosowania planów do rozkładu lokalnych linii autobusowych. Jeszcze inni chcą zabrać na wakacje kogoś z rodziny, a własne auto okazuje się za małe i niedostosowane do takiej okoliczności lub nie są w posiadaniu własnych czterech kółek. Argumentów przemawiających za tym, żeby w trasę ruszyć wynajętym pojazdem jest masa, dlatego w okresie wakacyjnym wypożyczalnie samochodów w całej Europie pękają w szwach. Na co zwrócić uwagę przy rezerwacji samochodu? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć i czy mamy do wyboru jakiekolwiek opcje dodatkowe?

 

 Ile właściwie kosztuje wypożyczenie samochodu na wakacje?

Zacznijmy od kwestii najważniejszej: na jaki wydatek trzeba się przygotować chcąc wypożyczyć auto na kilka, kilkanaście dni? Niejasną,ale najtrafniejszą odpowiedzią będzie: „to zależy”. Cena wynajmu samochodu bowiem będzie uzależniona od wielkości samochodu, wybranych przez nas opcji, a także od miejsca wypożyczenia i zwrotu pojazdu. Dodatkowo każda wypożyczalnia pobiera także kaucję (zwrotną!) za wynajem w RDG brak kaucji dla stałych klientów. Możemy zdecydować się na rezerwację dwuosobowego smarta z podstawowym ubezpieczeniem i zamknąć koszty w ok.dwustu, trzystu złotych za kilka dni. Możemy także wypożyczyć ten sam samochód, ale rezerwację rozszerzyć o ubezpieczenie obejmujące np. pęknięte opony, stłuczone szyby, holowanie, uszkodzone światła itp. i zapłacić pięćset złotych więcej. Różnica jest więc odczuwalna, ale kompleksowa ochrona, którą daje nam dodatkowe ubezpieczenie (obejmujące w takim przypadku również drugiego,nieautoryzowanego kierowcę) jest nieoceniona, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wypożyczenie samochodu za granicą. Również w kwestii większych modeli, rodzinnych lub dostosowanych do wymagających tras-górskich, szutrowych itp. takich jak np. KIA Sportage znajdziemy różnice w cenie. Podróżując z dzieckiem najpewniej zdecydujemy się na dodatkowe wypożyczenie fotelika bezpieczeństwa dla naszej pociechy, możemy także poprosić o opcję rezerwacji z nawigacją GPS w pakiecie. Wszystkie opcje dodatkowe z jednej strony windują koszty, ale z drugiej czynią naszą podróż jeszcze bardziej komfortową, co w przypadku rodzinnej wycieczki ma ogromne znaczenie. Podsumowując: ceny samochodów kompaktowych dla niewielkiej rodziny to koszty rzędu 150-200 zł/doba. Jeśli myślimy o większym modelu trzeba liczyć się z ceną ok. 250 zł za dobę. Trzeba także pamiętać o kosztach związanych z tankowaniem samochodu, zatem zanim wybierzemy konkretny pojazd ze strony dobrej wypożyczalni samochodów Szczecin RDG warto rozpatrzeć kwestię spalania i tego, jaką trasę zamierzamy przebyć podczas urlopu.

Podróż z własną przyczepą kempingową i wypożyczonym autem czy to możliwe?

Coraz więcej podróżujących singli, par czy rodzin decyduje się na podroż z własną (lub wynajętą lub pożyczoną od znajomych) przyczepą kempingową. Nie chcemy ruszać w daleką drogę masywnym kamperem, często nie pozwala nam na to również zasobność naszego portfela, ale mała przyczepka, w której pomieścimy najważniejsze rzeczy, przygotujemy posiłek i spędzimy noc? Dlaczego nie? Dzięki temu oszczędzimy na noclegach w drogich hotelach, czy stołowaniu się w restauracjach. Będziemy samowystarczalni. Niewiele wypożyczalni ma w swojej flocie auta wyposażone w hak niezbędny przy montowaniu przyczepy kempingowej. Jeśli jednak na taką trafimy, a jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przyczepy kempingowej-nie wahajmy się. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest bowiem fakt,że po przyjeździe na miejsce kempingowe zostawiamy przyczepę, a my kontynuujemy podróż i zwiedzanie wypożyczonym samochodem osobowym. Przyczepę można także „porzucić”, czyli zostawić na dłużej, podróżowanie kamperem wiąże się jego odpalaniem, konserwacją, wymianą płynów itp. Dodatkowo możemy także skusić się na zabranie ze sobą rowerów. Wożenie ich na platformie montowanej na hak holowniczy jest wygodne, jest także bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Jeżeli podróżujemy całą rodziną możemy zabrać rowery dla wszystkich. W przypadku takich wyjazdów zdecydowanie się na wynajem auta z hakiem do którego podepniemy przyczepę jest idealnym rozwiązaniem.

Wypożyczenie samochodu na zagraniczny wyjazd. Procedury

wynajem suv na wakacjeDuży odsetek klientów wypożyczalni samochodów chce wyruszyć nimi za granicę. Nie jest to niemożliwe, ale taka sytuacja wymaga osobnych procedur. Na szczęście nie są one skomplikowane: niektóre wypożyczalnie wychodzą nam naprzeciw i oferują nie tylko możliwość rezerwacji samochodu osobowego na zagraniczne wojaże, ale także…pojazdów dostawczych, jeżeli akurat jesteśmy przedsiębiorcą i potrzebujemy dostarczyć/przewieźć towar. Wróćmy jednak do kwestii, która interesuje nas najbardziej jako wypożyczających pojazd w celach turystycznych: jak to jest z tą jazdą za granicę i czego potrzebujemy, aby uzyskać zgodę wynajmującego (w tym przypadku wypożyczalni) na wyjazd? Ile kosztuje wynajem samochodu na wakacje Pierwszym krokiem będzie zgłoszenie chęci przekroczenia kraju wypożyczalni. Niezbędne jest uiszczenie opłaty dodatkowej, tzw. opłaty za wyjazd zagraniczny. Od razu nasuwa się pytanie: „po co w ogóle zgłaszać wypożyczalni chęć zagranicznego wyjazdu, skoro można jechać, wrócić i nikt się nie zorientuje?”. Wypożyczalnie niestety (lub stety) mają na to sposób, którym jest nakładanie na kierowców dziennych limitów kilometrów. Opłata za wyjazd zagraniczny uwzględnia ich ponadnormatywny przebieg. Ile kosztuje nas taka „przyjemność”? W zależności od wypożyczalni trzeba się przygotować  na koszty od 150 aż do 250 zł. Unikamy jednak w ten sposób wysokiej kary, którą ponieślibyśmy nie zgłaszając wynajmującemu zagranicznego wyjazdu i przekroczeniu limitu kilometrów. Poza kosztami dodatkowymi musimy także wypełnić osobną dokumentację potwierdzającą,że docelową destynacją jest kraj należący do Unii Europejskiej. Są bowiem wypożyczalnie, które nie godzą się na przekraczanie ich flotą granic np. z Rosją,  Białorusią, Ukrainą czy Mołdawią (na terenie tych państw nie obowiązuje zatem AC). Złamanie tego zakazu również będzie skutkowało nałożeniem na nas kar finansowych. Nie jest to zatem opłacalne. Jeżeli zaś trafiliśmy na wypożyczalnię, która godzi się na wjazd do państw spoza UE sprawdźmy, czy nie będzie koniecznością opłacenia dodatkowego ubezpieczenia tzw. Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Taka „zielona karta ubezpieczeniowa” daje nam gwarancję pomocy w razie wypadku i innych zdarzeń losowych również poza Unią Europejską.

Co jest nam potrzebne by wynająć samochód na wakacje?

Aby zarezerwować wybrany model, odebrać klucze w wypożyczalni i ruszyć ku przygodzie będziemy potrzebowali dowodu osobistego (sprawdzajmy na stronach wypożyczalni czy nie mają one limitu wiekowego dla kierowców!), lub innego dokumentu ze zdjęciem, prawa jazdy i karty kredytowej (lub debetowej) ze środkami na koncie. Poza kosztami rezerwacji musimy przygotować się także na to, aby nasza karta kredytowa miała bufor w postaci większej ilości środków, które posłużą za kaucję. Ceny kaucji są różne, zdarza się, że wypożyczalnie ich nie pobierają,ale to pojedyncze przypadki. Nie musimy jednak martwić się o nasze pieniądze-po oddaniu samochodu wypożyczalnia odmraża nasze pieniądze i zwraca je nam na konto taka jest cena wynajmu samochodu na wakacje

No to ruszamy!

Wypożyczenie samochodu w Szczecinie jest wbrew pozorom nieskomplikowane, za to gwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo. Warto najpierw odwiedzić stronę internetową danej wypożyczalni by obejrzeć dostępne modele i dopasować samochód do naszych potrzeb. Inne auto bowiem będzie nam potrzebne na górskie, ciężkie serpentyny i drogi, a zupełnie inne posłuży w trakcie spokojnej jazdy i przemieszczania się z punktu A do punktu B. Każde jednak jest gwarantem udanej podróży.