Czy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest legalna?

jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnegoCzy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu rejestracyjnego? Jeszcze kilka lat temu praktycznie wszystkie firmy, świadczące usługi wynajmu aut, zobowiązane były dawać klientom nie tylko kluczyki do auta, ale również dowód rejestracyjny. Jako że przez kolejne lata wypożyczalnie borykały się z dość częstym problemem niszczenia bądź gubienia owych jakże istotnych dokumentów dotyczących auta, zaczęły wyposażać się w ksero dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC i to takie kopie wręczane zostawały usługobiorcom. Obecnie wielu klientów wypożyczalni zachodzi w głowę czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu rejestracyjnego? Pytanie to pojawia się coraz częściej, ponieważ coraz więcej firm rezygnuje z tego zwyczaju. Oczywiście nie dzieje się to wbrew prawu. Mimo to, klienci bywają zdezorientowani w temacie. Byli przecież przyzwyczajeni do otrzymywania wszelkich dokumentów auta. Obecnie kierowca nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentów.

Czy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest legalna?

W maju 2018 zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia podczas jazdy autem. Zostało to jasno ujęte w ustawie o ruchu drogowym, wprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji. W ustawie nie jest zastrzeżone, że chodzi wyłącznie o pojazdy własnościowe. Dotyczy więc ona również tych samochodów, które zostały wypożyczone. Oczywiście zmiana w przepisach nie objęła absolutnego obowiązku posiadania przy sobie zarówno dowodu osobistego jak i prawa jazdy. A zatem nie należy się nawet zastanawiać nad tym czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu osobistego. Nie ma takiej możliwości.

Natomiast odpowiedź na pytanie czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu jest już banalnie prosta – zgodnie z obowiązującym obecnie przepisami – owszem, tak! Nie ulega wątpliwości, że to rozwiązane stało się z pewnością naprawdę dużym ułatwieniem zarówno dla prowadzących biznes jak i dla klientów wypożyczalni samochodowych. Osoby, korzystające z usług takiej firmy nie muszą sobie już zaprzątać głowy pilnowaniem dodatkowych papierów. Właściciele przedsiębiorstwa mogą za to odetchnąć z ulgą, ponieważ trzymają dokumenty do każdego z wypożyczanych aut w bezpiecznym miejscu. Nie ma już zagrożenia, że nieuważny klient straci tak ważne dokumenty podczas korzystania z oferowanych usług.

Czy wynajmując samochód z wypożyczalni trzeba mieć dowód rejestracyjny?

jazda bez dowodu rejestracyjnego

W jakich sytuacjach należy mieć dowód rejestracyjny? Co zatem w przypadku kiedy zdarzy się stłuczka? W przypadku kolizji drogowej wystarczy zadzwonić do wypożyczalni i powiedzieć, że zaistniała owa sytuacja. Dalsza procedura jest dokładnie taka sama jak przed zmianą w ustawie, określającej to czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu. Oczywiście, na pewno znacznie łatwiej i szybciej można byłoby rozwiązać konflikt spowodowany stłuczką, kiedy kierowca posiadałby przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Na szczęście, obecnie wszystkie szczegółowe dane znajdują się w tak zwanej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co znacznie ułatwia zadanie i w razie wątpliwości pozwala dokonać wszelkich niezbędnych formalności.

Kiedy należy mieć dowód rejestracyjny?

Korzystanie z wynajmu aut jest coraz bardziej popularne, dlatego wypożyczalnie powinny jasno wyjaśnić zatroskanym klientom to, czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu rejestracyjnego oraz co należy zrobić w przypadku stłuczki. Bez tego trudno będzie pasażerowi zaufać danej firmie. Tak błaha sprawa nie powinna dłużej stanowić żadnej przeszkody w korzystaniu z usług wypożyczalni. Odpowiedź na pytanie czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu, powinna znaleźć się zarówno na stronie internetowej wypożyczalni jak i w siedzibie firmy, gdzie podpisuje się niezbędne papiery przed skorzystaniem z usług. Zazwyczaj klienci zaznajamiają się z obowiązującym daną wypożyczalnie regulaminem. Brak konieczności wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC oznacza większą wygodę dla klientów ponieważ zmniejsza ryzyko ich zagubienia. Klienci nie muszą pilnować dodatkowych dokumentów. Dzięki temu procedura podpisania umowy i odbioru auta trwa zdecydowanie krócej.